Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Muslimské šátky povoleny – rok poté

V těchto dnech uplynul přesně rok od chvíle, kdy Českem hýbala kauza okolo zákazu nošení muslimských šátků ve škole a kdy ve prospěch muslimských studentek zasáhla ombudsmanka Anna Šabatová.

Vzhledem k vyostřené situaci kolem vlny migrantů valící se na Evropu cítím potřebu si případ připomenout.

Dvě muslimské dívky opustily střední zdravotnickou školu v Praze, protože jim bylo zakázáno nosit náboženské symboly ve školních prostorách. Přestože původně spor se šátky nesouvisel, u jejich zákazu by patrně skončil a za kauzou by se zavřela voda, situace se změnila, když se do případu vložila ombudsmanka a rozhodla, že právo nosit šátky je právem na vyznání víry a to je nadřazeno školnímu řádu.

Zdá se to jako banální spor, ale já ho vidím jako mezník, a to hned ve třech rovinách.

Jednak mi toto rozhodnutí přijde jako popření základních principů, na nichž stojí standardní sekularizovaná evropská společnost. Přestože naše kultura vychází z křesťanských (tedy náboženských) kořenů, jsme společnost občanská. Díky této společenské inovaci se my, ateisté, nemusíme bát, že víra v neexistenci Boha nás dovede na hranici. Máme právo nevěřit, stejně tak jako jiný má právo věřit, ale oba máme právo svobodně svou víru vyznávat a nebát se perzekuce. Ale jestliže je naším společným jmenovatelem to, že jsme občané, pak by to mělo znamenat, že namísto zdůrazňování své rozdílnosti budeme poukazovat na svou “občanskost”, tedy alespoň na místech obcí ustavených, například ve školách. Nenošení náboženských symbolů na těchto místech tedy znamená, že jsme všichni především občané a teprve pak na řadu přichází individuální vyznání. Zároveň si myslím, že společenský vývoj se nedá zastavit. I v našich zeměpisných šířkách bylo zvykem, že se svět otáčel okolo náboženského kalendáře a naše chování ovlivňovala náboženská tradice. Před sto lety bylo například nemyslitelné, aby vdaná křesťanka chodila na veřejnosti bez šátku. Přestože se tato tradice na některých místech udržela dodnes, kolik je v současnosti vdaných městských žen, jež šátkem demonstrují svůj rodinný stav? Jako společnost je Evropa a západní svět demokratičtější a emancipovanější než zbytek světa. Za posledních pět stovek let prošla naše civilizace bouřlivým rozvojem, až dospěla do bodu, kdy i ženy mají volební právo. Pokud ten, kdo přichází, nechce naše pravidla respektovat, má stejnou svobodu odejít. Což mě přivádí k druhému aspektu výše uvedeného rozhodnutí.

Lze ho totiž chápat jako svého druhu zlomový moment ve smyslu, že právě toto pravidlo již od nynějška neplatí. A že ten, kdo někam přichází a měl by respektovat a přizpůsobit se zvykům a kultuře daného místa, se již ničím takovým nemusí omezovat. Pokud interpretujeme rozhodnutí paní ombudsmanky v širším pojetí, pak by to mělo být právě tak – hostitel se bude přizpůsobovat hostu. Připadá mi to stejně absurdní, jako si myslet, že by mohl turista přinášející do určité země dolarový příjem požadovat vstup do buddhistického chrámu v plavkách. A stejně tak mi připadá absurdní debata o tom, zda vystavování křesťanských jesliček v období křesťanských Vánoc v zemi s hlubokou křesťanskou tradicí neuráží muslimskou komunitu. Zní to jako popis skeče z Monty Pythonů, ale bohužel je to reálná a seriózní debata, kterou vedlo před pár lety jedno francouzské městečko nedaleko Paříže. Jednoduše řečeno, přehnaná politická korektnost nás může zavést do situace, kdy začneme popírat to, co z nás udělalo vyspělou civilizaci - kritické myšlení a zdravý rozum.

V neposlední řadě je to mezník, který mluví ke mně jako k ženě a matce. Svět se totiž již dávno nerozděluje podle náboženských sfér vlivu. Pro mne vede dělicí čára mezi demokratickou sekulární společností a zbytkem světa, který je pod větším či menším vlivem náboženských předsudků. A zatímco žena v demokratické části je díky procesu emancipace postavena na roveň mužů, postavení ženy například v tradičním muslimském pojetí je pro drtivou většinu evropských žen jednak nepředstavitelné a také zcela neakceptovatelné. Stejně jako pro mne.

Díky své obecně prospěšné práci se setkávám s mnoha příběhy, jež ukazují, že příští střet civilizací se nemusí odehrávat na bojištích, ale za zavřenými domovními dveřmi. Může se odehrávat na úrovni rodiny a komunity, kdy zapouzdřený, neasimilovaný a rychle se množící element, který si ze své domovské země přinesl naprosto odlišné pojetí společnosti a práva, přinese problém, který je dnes vidět na příkladu Marseille nebo Birminghamu. Stačí si jen uvědomit jednoduchá fakta o porodnosti. Na jednu průměrnou Evropanku připadají dnes necelé dvě narozené děti, na průměrnou muslimku je to ovšem dětí šest. Některé studie ukazují, že zhruba do 40 let díky porodnosti a přistěhovalectví může až jedna pětina obyvatel Evropy vyznávat islám. A než se nadějeme, mohou v demokratických volbách vyhrávat politická uskupení, která (zcela demokraticky) změní pravidla a namísto právního systému postaveného na právech občana budeme posuzováni podle šaríi. A naše společnost, tolik pyšná na své svobody, se vrátí o několik stovek let zpět.

V celé věci mi však nejde jen o právní a politický rámec. Jde též o rámec kulturní a lidský. Jako matka pěti dcer si ani nechci představovat situaci, kdy čtyři z nich budou mít jednoho manžela. Možná to zní trochu přitažené za vlasy, ale jsou to – přestože mezní – reálné konsekvence, které může budoucnost přinést v případě, že se naše společnost nezačne bránit již dnes. Pokud budeme toto potenciální ohrožení neustále zlehčovat a odsouvat na druhou kolej a nezačneme nově příchozí důsledně integrovat a vzdělávat v evropském pojetí občanské společnosti, pokud nebudeme jako společnost trvat na přizpůsobení se našim hodnotám, můžeme se dožít doby, kdy se demokratická většina, díky své bezbřehé toleranci a politické korektnosti, jednoho dne probudí jako menšina.

Autor: Ivana Tykač | sobota 5.9.2015 8:02 | karma článku: 41,42 | přečteno: 2747x
  • Další články autora

Ivana Tykač

Kolik dětí máš, tolikrát jsi Evropankou

Četla jsem nedávno své dvouleté dcerce pohádku na dobou noc. Volba bezděčně padla na českou klasiku o Smolíčkovi.

2.2.2016 v 13:50 | Karma: 28,56 | Přečteno: 1271x | Ostatní

Ivana Tykač

Emancipace versus islamizace

Před časem jsem četla velmi inspirativní rozhovor s Danem Schueftanem, bývalým poradcem premiérů Jicchaka Rabina a Ariela Šarona, jehož slova i sám redaktor uvodil jako osvobozující názory.

29.9.2015 v 12:05 | Karma: 42,31 | Přečteno: 2636x | Ostatní

Ivana Tykač

O stárnoucí populaci a péči o děti

Česká, potažmo evropská populace stárne. Píše se o tom stále. Naposledy jsem zaznamenala rozsáhlou stať o tomto tématu v týdeníku Ekonom. O tématu se hovoří v různých kontextech, nejčastěji však v souvislosti s důchodovou reformou. Nechci zde proto opakovat již mnohokrát řečené. Spíše mi jde o to, zamyslet se nad tím ve světle fenoménu, kterým se dlouhodobě zabývám - tedy v kontextu postavení rodin samoživitelů ve společnosti.

2.4.2015 v 10:00 | Karma: 18,75 | Přečteno: 1086x | Ostatní

Ivana Tykač

Alimenty, samoživitelky a fakta

Sleduji mediální debatu o výživném na děti, které by měl za neplatící rodiče převzít a následně vymáhat stát a ráda bych touto formou přispěla k diskutovanému tématu. V prvé řadě bych chtěla říci, že iniciativě ministryně Marksové se nedá než tleskat ve stoje. Proč?

15.1.2015 v 16:00 | Karma: 21,81 | Přečteno: 1959x | Ostatní

Ivana Tykač

Ženské sebevědomí a výlet za oceán

Tradiční otázka po návratu z dovolené bývá, co jste si přivezli. Nevím, jak můj manžel, ale já jsem si přivezla brouka v hlavě. Tedy obrazně řečeno. Zdůrazňuji to, protože návrat z Jižní Ameriky může pravděpodobně znamenat i ten druhý, tedy doslovný význam. Ale teď vážně.

14.11.2014 v 15:00 | Karma: 18,56 | Přečteno: 1136x | Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1431x
matka, podnikatelka, filantropka

Seznam rubrik