Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O stárnoucí populaci a péči o děti

2. 04. 2015 10:00:00
Česká, potažmo evropská populace stárne. Píše se o tom stále. Naposledy jsem zaznamenala rozsáhlou stať o tomto tématu v týdeníku Ekonom. O tématu se hovoří v různých kontextech, nejčastěji však v souvislosti s důchodovou reformou. Nechci zde proto opakovat již mnohokrát řečené. Spíše mi jde o to, zamyslet se nad tím ve světle fenoménu, kterým se dlouhodobě zabývám - tedy v kontextu postavení rodin samoživitelů ve společnosti.

Většina odborníků se shodne na tom, že lékem proti vymírání populace je jednoduché řešení - mít děti a to minimálně v takové počtu, aby vyrovnal počet úmrtí. Dokonce i laická veřejnost by pro tentokrát mohla dát odborníkům za pravdu, protože to dá selský rozum. Bohužel zde shoda končí. A to nejen mezi odborníky a laiky, ale také mezi odborníky navzájem. A zatímco odborníkům a vládám minulého režimu stačila relativně jednoduchá opatření, která vyústila ve vlnu porodnosti známé jako Husákovy děti, dnešní odborníci a vlády to mají o poznání složitější. Moderní doba totiž potenciálním rodičům klade do cesty mnohé pasti. Rodičovství dnes není nutnost, jak to bylo kdysi. Ani svazek manželský nepožívá bývalé autority. Navíc je rodičovství dnes do jisté míry alternativa, které konkuruje spousta jiných možností, jak naložit se svým životem jako například budování kariéry nebo jen tak si bezstarostně užívat života. A vlády, přestože by pravděpodobně rády ukázaly svou akceschopnost v tomto ohledu, nemohou najít ten správný recept.

Přitom by možná stačilo ukázat, že na rodině skutečně záleží. A to nejen na rodině v tradičním slova smyslu, tedy dva rodiče a děti, ale také na rodině, která se v moderní společnosti objevuje čím dál tím častěji, tedy na rodině jednorodičovské. Protože nejlepší reklamou pro porodnost jsou hmatatelné příklady péče státu o rodiny, nikoli pouze politická prohlášení. Moderní stát, který má snahu ingerovat do spousty věcí, které by se bez jeho asistence obešly, poněkud kulhá za realitou v ohledech, které jsou pro jeho budoucnost skutečně podstatné. Nechme promluvit čísla. V ČR je téměř 1,2 milionu rodin se závislými dětmi (děti do 26 let). Z toho celých 29 % jsou rodiny jednorodičovské, tedy téměř jedna třetina rodin vychovávajících nové daňové poplatníky. Kvalita jejich výchovy je dána kvalitou podmínek, které pro ně stát vytvoří. A nehovořím primárně o přímé finanční podpoře. Hovořím spíše o podmínkách systémových, včetně způsobu, jakým se o celém problému vede debata ve veřejném prostoru. Zkuste si například koupit zvýhodněnou rodinou vstupenku do zoo, když paní pokladní nikde nevidí tatínka nebo každý den odrážet útoky paní učitelky ve školce, že opět vyzvedáváte Anetku jako poslední.

Svět se ubírá velmi rychlým tempem vpřed. I svět rodiny, jako příslovečného základu státu prochází dnes bouřlivým vývojem. S klesající důvěrou ve svazek manželský a stoupající tendencí vytvářet volnější svazky, bude jednak přibývat jednorodičovských rodin a jednak se do nich bude rodit čím dál tím více dětí. Může se s tím nesouhlasit, může se nám to nelíbit, ale to je tak všechno, co s tímto moderním fenoménem můžeme dělat. Respektive to, co s tím může udělat stát, je nastavit takové podmínky, aby všechny typy rodin, včetně těch jednorodičovkých, měly pocit, že s nimi stát počítá, že si jich váží a vytváří jim podmínky k důstojnému životu. Jinými slovy vyslat jasný signál nebát se mít děti. A ukázat, že samoživitelství, které většinou přichází a vychází z nutnosti, není diagnóza, ale plnohodnotná alternativa k tradiční rodině.

Proto mám návrh. Vytvořme podmínky pro to, aby se v této zemi žilo dobře a jednodušeji i rodinám samoživitelů. Odmění se nám všem tím, že vychovají kvalitní občany (a budoucí plátce důchodů nás všech).

Ivana Tykač

Autor: Ivana Tykač | čtvrtek 2.4.2015 10:00 | karma článku: 18.32 | přečteno: 1079x

Další články blogera

Ivana Tykač

Kolik dětí máš, tolikrát jsi Evropankou

Četla jsem nedávno své dvouleté dcerce pohádku na dobou noc. Volba bezděčně padla na českou klasiku o Smolíčkovi.

2.2.2016 v 13:50 | Karma článku: 28.36 | Přečteno: 1101 |

Ivana Tykač

Emancipace versus islamizace

Před časem jsem četla velmi inspirativní rozhovor s Danem Schueftanem, bývalým poradcem premiérů Jicchaka Rabina a Ariela Šarona, jehož slova i sám redaktor uvodil jako osvobozující názory.

29.9.2015 v 12:05 | Karma článku: 42.29 | Přečteno: 2461 |

Ivana Tykač

Muslimské šátky povoleny – rok poté

V těchto dnech uplynul přesně rok od chvíle, kdy Českem hýbala kauza okolo zákazu nošení muslimských šátků ve škole a kdy ve prospěch muslimských studentek zasáhla ombudsmanka Anna Šabatová.

5.9.2015 v 8:02 | Karma článku: 41.39 | Přečteno: 2592 |

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 3.83 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 109 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 328 | Diskuse

Karel Janďourek

Až budu těhotná

U nás doma sledujeme jeden z mnoha nekonečných televizních seriálů. Já vím, že to asi przní vkus, ale na druhou stranu jsme přece národem, který stvořil tak legendární postavu, jako byl doktor Štrosmajer....

17.10.2017 v 12:01 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 449 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1378
matka, podnikatelka, filantropka

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.